niedziela, 29 grudnia 2019

O czym nie chciałam pisać

    Gdyby Onet nie zlikwidował blogów, to dzisiaj mój blog liczyłby sobie 14 lat. Prowadzenie bloga początkowo sprawiało mi dużo przyjemności i pisałam często, a przede wszystkim poznałam wiele wspaniałych osób. Potem pisałam coraz rzadziej, choć starałam się pisać raz w tygodniu. Teraz, gdy kontynuuję mojego bloga na Bloggerze, bywają miesiące, że nie napiszę żadnego postu, bo historia lubi się powtarzać i już o tym wcześniej pisałam.
   W ostatnim czasie dodawałam do zakładek te informacje, o których chętnie bym napisała i nazbierało się ich bardzo dużo. Może teraz je wyliczę:
1. Marnowanie żywności w Polsce.
 Zacytuję tylko początek artykułu:
W Polsce każdego roku marnujemy prawie 9 milionów ton żywności. To tyle ile waży 15 Pałaców Kultury w Warszawie. Z tego na sklepy przypada prawie 350 tysięcy ton. W przeliczeniu na jednego Polka czy Polkę, to prawie 240 kg na osobę rocznie."

Na temat marnotrawstwa żywności pisałam już kilkakrotnie przez te 14 lat, ale dalej temat jest palący.

2. Segregowanie śmieci.
Wprawdzie mieszkam w wieżowcu i korzystam z zsypu, ale przed budynkiem stoją dwa pojemniki na papier i metal oraz plastik, trochę dalej są dwa pojemniki na szkło białe i kolorowe, więc bez problemu segregujemy nasze śmieci, bo mamy je gdzie wyrzucać. Jednak często mam dylemat, gdzie mam wrzucać coś, co wydaje mi się plastikiem, a nie wiem, czy naprawdę nim jest. Szkoda, że aby pozbyć się baterii, musimy udać się do jednego z marketów, gdzie można je wyrzucić.

3. Farma trolli.
Na ten temat mam dość dużo artykułów, bo hejterzy z Ministerstwa Sprawiedliwości bardzo się skompromitowali i za wszelką cenę chcieli się wybielić. Posadę wiceministra stracił sędzia Piebiak i poznaliśmy, kim jest naczelna hejterka Mała Emi, która kojarzy mi się z Małą Mi, bohaterką "Muminków"
4.Pegasus
" W Polsce wykryto ślady działania systemu Pegasus, pochodzącego z Izraela, jednego z najlepszych systemów służących do inwigilacji obywateli. Ma pozyskiwać dane z telefonów komórkowych, nagrywać rozmowy,  pobierać obraz z kamery, pozyskiwać hasła do aplikacji."

Rodzi się pytanie, czy obywatele Polski chcą być inwigilowani? CBA zaprzecza, że stosuje "system masowej inwigilacji Polaków", co niestety nie oznacza, że Pegasus w Polsce nie działa.

To tylko cztery przykłady spraw, o których nie napisałam, ale jeszcze napiszę w kolejnym poście. 


26 komentarzy:

 1. Klik dobry:)
  A ja mam dokument, w którym zapisuję projekty na notki. Przed chwilą zajrzałam. Jest tam kilkanaście tematów i różnych przemyśleń. Nie chciało mi się jednak ich rozwijać i publikować. Także nie bloguję już z dawnym zapałem. Wystarczy mi post raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Na blogu w szkicach jest 18 notek, ponieważ zrezygnowałam z publikacji.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. AlEllu, jak mówią Czesi: "To se ne vrati". Mój zapał do blogowania zgasł; mam mnóstwo przemyśleń, ale w większości są one na tematy polityczne, którymi większość pań się nie interesuje.
   Serdeczności.

   Usuń
  2. O dyskutantów politycznych z grona męskiego łatwo sie postarać. Tylko po co? To przeważnie trolle, które nie mają nic sensownego do powiedzenia. Wklejają za drobną opłatą wszędzie to samo.

   Usuń
  3. Z trollami często miałam do czynienia, szczególnie na blogu Onetu, gdy było się anonimowym.
   Nie trzeba się ze mną zgadzać, ale niech to będzie pisane w sposób kulturalny.

   Usuń
 2. Anno, każdy z nas ma chyba podobne dylematy, ale jak mówisz, niektóre tematy są nadal aktualne, czasami pojawia się coś nowego lub my mamy inne spojrzenie.
  Poza tym, przybywa czytelników lub w komentarzach tez zawieramy swoje refleksje...w sumie wszystko się zmienia i warto to zauważać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jotko, na temat marnowania żywności przez te lata pisałam trzy lub cztery razy, bo bardzo mnie to boli.
   Farma trolli i Pegasus dopiero się pojawiły i jest to przerażające.

   Usuń
 3. Lubię czytać Twoje posty, bo podobnie jak u Ultry, cechuje je piękna polszczyzna, staranność i wiedza. Tyle tylko, że Ultra większość tematów opisuje w sposób ironiczny, a Ty zazwyczaj bardzo poważny. Nie czytywałam Cię wcześniej, ale teraz zawsze robię to z przyjemnością. Pozdrawiam i życzę radości z blogowania, bo jest to chyba najprostszy sposób poznawania tak wielu ludzi w tak krótkim czasie. Uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwono, zawsze sprawdzam, co i jak napisałam. Staram się unikać powtórzeń, choć nie zawsze to się udaje. Nie używam wulgaryzmów i nikogo nie obrażam, chyba że sam się o to prosi.
   Staram się pisać krótkie posty, bo wiem, że ludzie tylko czytają pierwszy i ostatni akapit.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Myślę, że ta niechęć do pisania to rodzaj wypalenia. Po latach zapał po prostu słabnie, mija. Ja też miałam przerwy w blogowaniu, ale wróciłam. Przede wszystkim ze względu na zawarte tu znajomości.
  Pozdrawiam!😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masko, to nie tyle wypalenie, co obrzydzenie do tego, co się dzieje w naszym kraju. Wiesz, że jestem zwierzęciem politycznym i rzadko piszę o znajomych czy sąsiadach.
   Moi dawni znajomi z blogów się wykruszyli i udzielają się tylko na Facebooku, a niektórzy z nich odeszli z tego świata.
   Uściski.

   Usuń
 5. Ja czasami tak mam, że jakiś temat wydaje mi się ciekawy, jednak "nie mam czasu" na ich opublikowanie. A kiedy już go znajdę, to okazują się już niezbyt aktualne. Co innego wątpliwości, jak zareagują na to inni.
  Życzę dużo weny twórczej na kolejny rok.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolino, wiem, że Polki nie interesują się polityką, która mnie pasjonuje, a afery, które teraz mnożą się jak króliki w pewnej reklamie, ciągną się w nieskończoność.
   Czasami porzucam jakiś temat, aby nikogo nie obrazić.
   Serdeczności.

   Usuń
 6. Ciekawe tematy zaplanowałaś. Ja chętnie poczytam o kwestiach ekologicznych, segregacji śmieci itp, bo sama też zamierzam poruszać te tematy. Od polityki na blogach raczej stronię. A przerwy w blogowaniu też miałam, to normalne zjawisko. Zamykałam blog, a po dłuższej przerwie zaczynałam nowy :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, polityką trzeba się interesować, wprawdzie jest denerwująca, ale warto wiedzieć, co się dzieje w Polsce- a dzieje się bardzo dużo.

   Usuń
  2. Aniu, ja się interesuję polityką, nawet bardzo, ale blogosfera jest dla mnie odskocznią od tych tematów, tutaj szukam przyjemności, odrywam się od codziennych problemów :).

   Usuń
  3. Małgosiu, bloga zaczęłam prowadzić (na Onecie)od 2005 roku i wydaje mi się, że wszystkie ciekawe tematy wyczerpałam.
   Jestem zwierzęciem politycznym i razem z mężem nie potrafimy oderwać się od polityki. Na szczęście mamy jednakowe poglądy.

   Usuń
 7. Lubię czytać Twoje notki, chociaż nie zawsze komentuje, bo nie wiem czasem, co mądrego napisać (haha) ale czekam z ciekawością na kolejne Twoje posty z przyjemnością poczytam. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. No cóż przy tym ogromie idiotyzmów dziejących się w kraju ...można stracić zapał do pisania gdyż to zbyt obciąża nasz system nerwowy :) Skupmy się więc na Nowym Roku , który przed nami . Życzę więc ...: Oby nam się darzyło , w kraju mniej głupio było a nam lepiej i mądrzej się żyło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yolanthe, idiotyzmy w naszym kraju narastają w zastraszającym tempie, nie ma dnia bez nich.
   Po nowym roku niczego dobrego się nie spodziewam.

   Usuń
 9. Aniu
  Ode mnie dzisiaj tylko życzenia
  Wszystkiego, co najbardziej oczekiwane i wyśnione
  Wszystkiego, co zdrowiem nazywamy
  Na wszystkie dni Nowego Roku  

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj przedwiośniem za oknem
   Tak.... Pogoda za oknem niezwykła, jak na tę porę roku. A w moim ogrodzie kwitną kwiaty
   Pozdrawiam ciepło

   Usuń
  2. Ismeno, wiem, że polityka Cię nie interesuje, a szkoda.
   Również życzę Ci wszystkiego najlepszego w nowym roku.
   Nie wiem, jak jest na naszej działce, bo ze względu na ASF mamy zakaz wstępu do lasu, a nasza działka jest w lesie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  3. Witaj już w lutym
   Nie chce mi się wierzyć, ze już kolejny miesiąc nowego roku
   A co do polityki.... To nie tak, ze mnie nie interesuje. Zdecydowanie denerwuje i wkurza mnie to, co dzieje się dookoła. Po prostu jak już wcześniej pisałam, nie wypowiadam się o niej publicznie.
   Pozdrawiam uśmiechem kwitnących u mnie bratków i goździków

   Usuń
 10. Nie bardzo wiem, jak się do tej notki odnieść, więc tylko serdecznie pozdrawiam.
  Dodam tylko, że blogowanie zaczęłam z wielkim zapałem, po drodze popełniłam liczne błędy jak nadmierne uleganie emocjom w czasie pisania, zbytnie odsłanianie swojej prywatości, nieprzemyślane notki. Dziś redaguję swoje posty ostrożniej, ale ma to swoją cenę: brak spontaniczności i świeżości.
  Gdy podczytuję swoje stare blogi, zwłaszcza pierwszy, urzeka mnie cała gama emocji. Drugi, choć krótki, również czytam z przyjemnością, natomiast ten obecny - jakiś taki nijaki. Tak wiele się zmieniło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marto, zawsze przestrzegałam Cię przed niepotrzebnymi emocjami, które jakiś troll może wykorzystać. Prywatność zostaw dla siebie, bo po co pisać o takich sprawach.
   Kilkanaście lat temu pisałam Ci, że kiedyś tematy Ci się wyczerpią, ale Ty mi nie wierzyłaś.
   Nie lubię pisać o czymkolwiek, po to tylko, aby pisać.
   Trzymaj się.

   Usuń